Jakie są podatkowe konsekwencje prowadzenia biznesu za Odrą
Pierwszą i zarazem strategiczną decyzją, z jaką muszą zmierzyć się przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie działalności w Niemczech jest forma prawna.
W kraju naszych sąsiadów przedsiębiorcy najczęściej wybierają spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. Gesellschaft mit beschränkter Haftung).
Körperschaftsteuer i Solidaritätszuschlag
Prowadzenie w Niemczech działalności w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. GmbH) nakłada na przedsiębiorcę obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer). Jego stawka w Niemczech wynosi 15 proc. Punktem wyjścia do ustalenia podstawy opodatkowania, czyli dochodu do opodatkowania jest zysk netto wykazany w bilansie spółki. Dodatkowo należy liczyć się z ciężarem w postaci dodatku solidarnościowego (niem. Solidaritätszuschlag), który wynosi 5,5 proc. i jest liczony od podstawy podatku dochodowego.
Spółki kapitałowe podlegają podatkowi od osób prawnych już przed wpisem do rejestru handlowego. W okresie pomiędzy uchwałą o utworzeniu spółki a wpisem do rejestru handlowego, każda spółka istnieje jako spółka w organizacji (niem. Vorgesellschaft). Obwiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczyna się zatem od momentu powstania spółki w organizacji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta